RPVOK

Koloběžka v inkluzivním vzdělávání na EMKO

Koloběžka v inkluzivním vzdělávání na EMKO

RPVOK

18. 6. 2022

Dne 14.06.2022 bylo Centrum pohybové gramotnosti v inkluzivním vzdělávání na SPŠ Jeseník, Dukelská společně s Regionálním centrem aplikovaných pohybových aktivit v realizaci projektu Rovné příležitosti ve vzdělávání v Olomouckém kraji (RCAPA RPVOK) pořadatelem vzdělávací akce „ Koloběžka v inkluzivním vzdělávání“. 

Lektorkou k tématu byla Mgr. Lenka Fasnerová z Centra pohybu v Olomouci, se kterou RCAPA RPVOK úzce spolupracuje. Paní lektorka se věnovala technice a bezpečnosti jízdy na koloběžce, jako vystudovaná fyzioterapeutka seznámila účastníky s jejími pozitivními i negativními vlivy na lidské tělo.

Účastníci byli seznámeni s “koloběžkou“, jejími technickými údaji např. vhodná velikost, nastavení výšky a sklonu řídítek, brzdami, oblečením a bezpečnostními prvky (ochranná přilba, ochrana kolen, rukou a loktů) i s pravidly jízdy koloběžkou na cyklostezkách či veřejných komunikacích atd.

Po teoretickém a bezpečnostním úvodu se konala „praxe“ nácvik správného postoje, techniky jízdy a vyjížďka po cyklostezce v krásném prostředí Jeseníku, kde si patnáct účastníků vyzkoušelo základy i „úskalí“ techniky jízdy.

Od vynálezu kola lidi neustále vymýšlejí nové „šlapohyby“. Ale zapomínají na to, že krása je v jednoduchosti. Taková koloběžka, odrazíte se a jedete s větrem ve vlasech, dáte nohy dolů ze stupátka a jste chodci. Protáhnete tělo, nezdržujete se údržbou, koloběžka je přirozená. Při poklidné jízdě, když se kocháte krajinou, si jen tak mimoděk protahujete tělo, cvičíte, ani o tom nevíte. Když trochu přidáte, začíná posilování svalů a odbourávání tuků, tvarování tělesných partií a hubnutí, to vše ve velmi nenáročném režimu. Ještě nikdy jste nejeli na koloběžce a uvažujete, že si ji pořídíte nebo již ji doma máte, ale nevíte, zda Vaše jízda odpovídá správnému postavení kloubů a zapojení svalů tak, aby nebyla nesprávnou zátěží, ale byla přínosem pro Váš pohybový aparát? Rádi byste následně využili tyto znalosti při práci s dětmi ve škole či volnočasových aktivitách? Odbornou radu naleznete u Mgr. Lenky Fasnerové z Centra pohybu v Olomouci“. (Macháček; Fasnerová, 2022)


Za RCAPA RPVOK

Lajza, Odborný metodik APA